/Lornetka jako ważny gadżet podczas polowania

Lornetka jako ważny gadżet podczas polowania

Rola lornetki myśliwskiej podczas polowania jest jasna – musi ona ułatwiać zlokalizowanie i rozpoznanie celu. Wybór odpowiedniego modelu może nastręczyć nieco problemów, ale uważam, że na prawdę warto mieć lornetkę, która znacząco ułatwi polowanie. Podczas każdej wyprawy może się zdarzyć sytuacja, która będzie wymagała szybkiej i prawidłowej reakcji. Dobra lornetka myśliwska jest w stanie ułatwić podjęcie decyzji w kilka sekund. Jest szczególnie przydatna na otwartych i nieznanych przestrzeniach.

Ogólna konstrukcja sprzętu optycznego

Lornetka myśliwska powinna odznaczać się wyjątkową wytrzymałością na urazy mechaniczne, wilgoć, wysokie i niskie temperatury. Powinna również posiadać nieco szerszy pasek, który umożliwia wygodne powieszenie na szyi podczas wyprawy na polowanie. Jest to ważny element, ponieważ ułatwia błyskawiczną reakcję na zweryfikowanie celu lub jego zlokalizowanie. Odpowiednie powiększenie jest kwestią mocno indywidualną jednak na początek przybliżenie 7 do 12 razy powinno być odpowiednie. Przy większych powiększeniach konieczne jest zastosowanie odpowiedniej stabilizacji takiej jak statyw. W konstrukcji każdej lornetki znajdują się soczewki, które dzięki mechanizmowi ich przybliżania i oddalania reguluje odległość i ostrość widzenia. Dobrej jakości soczewki posiadają powłokę antyrefleksyjną, która jest niezbędna dla najlepszej jakości widzenia. Lornetka posiada mechanizm manualnego dobierania ostrości. Pokrętło musi być tak umieszczone, by można było w sposób intuicyjny i szybki zmienić ostrość.

Lornetki używane

Na rynku wtórnym sprzętu myśliwskiego można znaleźć lornetkę, która będzie odpowiadała twoim preferencjom. Jednak ważnym tutaj aspektem jest jej stan. Taka lornetka nie powinna mieć żadnych widocznych uszkodzeń, ani tym bardziej rys na soczewkach. Lornetki używane można kupić w dobrym stanie za około połowę wartości nowego egzemplarza. Lornetki myśliwskie to spory koszt, który warto ponieść, ponieważ jest ona w stanie znacznie zwiększyć jakość polowania oraz dać swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa.

Na początku swojej drogi z polowaniem można zaopatrzyć się w lornetkę używaną o niezbyt wygórowanych parametrach. Jednak, by móc w pełni cieszyć się z polowania trzeba koniecznie kupić dobrej jakości sprzęt, który będzie w pełni spełniał oczekiwania.