/POZ w trakcie pandemii

POZ w trakcie pandemii

W związku z panującą od długiego czasu pandemią Covid 19 wiele osób w miarę możliwości ogranicza wizyty u lekarzy. Niestety próby samodzielnego leczenia oraz ignorowanie licznych objawów chorobowych mogą prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Warto wiedzieć, że w dalszym ciągu można w łatwy i bezpieczny sposób skorzystać z porady lekarza rodzinnego.

Ośrodek zdrowia Karpacz – dostęp do świadczeń w trakcie pandemii

Wszystkie ośrodki zdrowia w obecnej sytuacji starają się jednocześnie zachować pełne bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu, a także dostęp do niezbędnych świadczeń. Obserwując u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, warto w pierwszej kolejności skontaktować się z przychodnią telefonicznie i ustalić możliwy sposób leczenia.

Osobiste wizyty u lekarza pierwszego kontaktu są przez cały czas realizowane z zachowaniem pewnych środków ostrożności. Przede wszystkim w celu uniknięcia dużej ilości osób przebywających w przychodni w jednym czasie ustalane są dokładne godziny przyjęć, ponadto wprowadzona została obowiązkowa dezynfekcja rąk i noszenie maseczek ochronnych.

Ośrodek zdrowia Karpacz – konsultacje telefoniczne

W czasie, gdy została ogłoszona pandemia Covid 19, w celu ograniczenia kontaktów międzyludzkich zostały wprowadzone tak zwane teleporady. Stanowią one całkowicie bezpieczny kontakt pacjenta z lekarzem. W trakcie krótkiej rozmowy telefonicznej lekarz stara się zebrać jak najwięcej informacji umożliwiających postawienie diagnozy.

Decydując się na skorzystanie z konsultacji telefonicznej, należy postąpić w takim sam sposób, jak przy umawianiu tradycyjnej wizyty. Dzwoniąc do przychodni można ustalić konkretną godzinę kontaktu z lekarzem. Przed samą teleporadą warto zastanowić się, jakie dokładnie objawy i od jakiego czasu występują.

Ośrodek zdrowia Karpacz – wizyty w poradni

Chociaż konsultacje telefoniczne wielu osobom dają poczucie bezpieczeństwa, a często również usprawniają pracę ośrodków zdrowia, nie zawsze są wystarczające. W niektórych przypadkach konieczna jest tradycyjna wizyta w przychodni.

Z takiej wizyty nie powinni rezygnować rodzice małych dzieci, ponieważ nawet w przypadku niegroźnych infekcji ciężko jest u nich samodzielnie określić wszystkie objawy. Osobiste wizyty u lekarza polecane są również większości osób cierpiących na choroby przewlekłe, zwłaszcza w sytuacjach, gdy dochodzi do zaostrzenia się objawów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.