/Najczęstsze mity dotyczące kursów spadochroniarskich

Najczęstsze mity dotyczące kursów spadochroniarskich

Kursy spadochronowe w ostatnich latach systematycznie zyskują na popularności. Dla wielu osób nie stanowią one jedynie jednorazowej przygody, a wieloletnie hobby, któremu oddają się z dużą przyjemnością. Choć kurs spadochronowy jest obecnie dość popularny, to jednak w tym temacie pojawia się mnóstwo informacji, wprowadzających potencjalnego skoczka w duży błąd.

Każdy skok jest taki sam

Jednym z największych mitów dotyczących skoków ze spadochronem jest stwierdzenie, że w każdym aeroklubie kurs spadochronowy prowadzony jest dokładnie tak samo. Co prawda istnieją dość ogólne wytyczne, których kluby muszą przestrzegać, jednak w wielu kwestiach poszczególne kursy mogą się od siebie różnić nawet dość znacząco. Różnice te pojawiają się przede wszystkim w części praktycznej.

Wprowadzające w błąd jest także myślenie, że dostępny jest tylko jeden rodzaj kursu spadochronowego. Istnieje nie tylko sporo odmian jednego z najbardziej znanych kursów czyli AFF, ale również wiele różniących się pomiędzy sobą między innymi poziomem zaawansowania uczestników.

Kto tak naprawdę może zapisać się na kurs spadochronowy?

Istnieje pewna grupa osób twierdząca, że z oferty kursów spadochronowych skorzystać mogą wyłącznie Ci, którzy dotychczas już mieli nieco do czynienia ze skakaniem. Nie ma określonej liczny skoków jakie musi wykonać uczeń, aby jego zgłoszenie zostało dopuszczona do kursu. Tak naprawdę skorzystać z tego może nawet osoba, która dotychczas ze skakaniem ze spadochronem nie miała absolutnie nic wspólnego.

Teoretycznie z kursu skorzystać może każdy. Warto jednak mieć świadomość tego, że jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, dlatego też przed zapisaniem się na kurs warto sprawdzić, czy skakanie rzeczywiście będzie sprawiało dużo radości, czy może wystąpią jakiekolwiek psychiczne bądź fizyczne bariery uniemożliwiające oddanie skoku.

Dobrym sposobem sprawdzenia predyspozycji spadochroniarza są skoki w tandemie z doświadczonym trenerem. Wymagają one zdecydowanie mniej zachodu niż skoki solowe, a przy tym przeszkolenie do ich wykonania jest krótkie i treściwe. Dzięki nim każdy będzie mógł przekonać się o tym, czy rzeczywiście w tym przypadku warto inwestować w nową pasję, czyli skoki spadochronowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.