/Na czym polega nauka spadochroniarstwa

Na czym polega nauka spadochroniarstwa

Spadochroniarstwo jest sportem, który pozwala spełnić klasyczne marzenie ludzkości o lataniu. Kurs spadochronowy przynajmniej w części zaspokaja te pożądania. Pozwala także na niezwykłe doznania, zarówno w formie wyrzutu adrenaliny, jak i podziwiania widoków z lotu ptaka. Aby poznać i wypróbować skoki samodzielnie warto wybrać się na kursy spadochronowe.

Teoria i wiedza nabywana na kursie

Podstawą do poznania spadochroniarstwa w praktyce jest dobre szkolenie teoretyczne. W jego trakcie, uczestnicy kursu dowiadują się najważniejszych rzeczy dla adeptów skoków. Są to m. in. wiadomości o stabilnej pozycji i otwieraniu spadochronu, poznanie sposobów przemieszczania się w czasie swobodnego lotu i ustabilizowaniu lotu. Teoria obejmuje także metody radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych.

Wiedza nabyta w czasie, gdy prowadzony jest kurs spadochronowy tyczy także zachowania po otwarciu czaszy. Należy poznać zasady manewrowania spadochronem, by lot mógł odbyć się planowo oraz reguły pozwalające na bezpieczne lądowanie, które dodatkowo zmieści się w strefie zaplanowanej z góry.

Gdy czas na praktykę

Część praktyczna stanowi kwintesencję kursów skoków ze spadochronem. Pierwsze skoki są oddawane z asekuracja instruktorów. Instruktorzy są w stałym kontakcie z uczestnikiem kursu, korygują ewentualne błędy i czuwają nad poprawnością lotu i manewrowania w powietrzu. Można mieć pewność, że doświadczeni spadochroniarze na bieżąco kontrolują wysokość, a nawet stan zdrowia kursanta.

Stabilizacja lotu, szybkie przemieszczanie się i wykonywanie obrotów doskonali się zwykle przez kilka skoków, a asekuracja instruktora wraz z postępami adepta stopniowo się zmniejsza. Organizacyjnie kurs spadochronowy podzielony jest zwykle na kilka weekendowych spotkań, lecz możliwe jest także prowadzenie go w ciągu kolejnych dni tygodnia.

Diagnoza po skoku

Użycie urządzeń nagrywających skok pozwala na szybka i dokładną analizę składowych skoku. W towarzystwie specjalistów można poznać własne błędy, a co za tym idzie zlikwidować niedoskonałości. Skuteczna diagnoza umożliwi szybkie postępy i szlifowanie nabytych umiejętności.

Kurs przygotowuje amatorów podniebnych wędrówek do egzaminów, które po zdaniu zmienią uczestników w kwalifikowanych skoczków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy