/Malowniczy Sandomierz. Co warto zobaczyć? Gdzie przenocować?

Malowniczy Sandomierz. Co warto zobaczyć? Gdzie przenocować?

Sandomierz nad Wisłą to miasto określane przez wielu jako magiczne. Pełne wyjątkowych zabytków, zachwycające pięknymi widokami, ale również interesującymi wydarzeniami przyciąga co roku tysiące turystów. Co warto zobaczyć w Sandomierzu? Jak wybrać wygodny nocleg?

Sandomierz – miasto Sędomira

Liczący sobie około 23 tysięcy mieszkańców Sandomierz jest położony w województwie świętokrzyskim, natomiast historycznie w Małopolsce. Rozciąga się nad Wisłą na siedmiu wzgórzach, dlatego bywa nazywany „małym Rzymem”.

Miasto to liczy sobie wiele wieków. Prawa miejskie zyskało co prawda przed 1227 rokiem, jednak osadnictwo na tych terenach jest znacznie starsze. Sama nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od imienia Sędomira, który miał być jego założycielem.

Sandomierz odgrywał dużą rolę w historii Polski, zwłaszcza w okresie staropolskim i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Odbywały się tam między innymi sądy i zjazdy szlacheckie. W trakcie zaborów znajdował się on na pograniczu Królestwa Polskiego i Galicji.

Zwiedzanie Sandomierza – co zobaczyć?

W Sandomierzu znajduje się szeroka gama zabytków – najwięcej z nich zlokalizowanych jest w rejonie Starego Miasta, które tworzy znajdujący się pod ochroną zespół urbanistyczno-architektoniczny.

Na sandomierskiej Starówce można zobaczyć gotycki ratusz pochodzący z XIV wieku położony na rozległym placu otoczonym kamieniczkami. To tam znajduje się też charakterystyczna studnia. Koniecznie warto też zobaczyć Bramę Opatowską, zamek królewski, gdzie mieści się muzeum, zabytkowe kościoły średniowieczne. Ciekawą atrakcją jest też Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu.

Na szczególną uwagę zasługuje Wąwóz Królowej Jadwigi, który położony jest między kościołami św. Jakuba oraz św. Pawła. To doskonałe miejsce na spacer.

Noclegi w Sandomierzu – co wybrać?

Sandomierz jest miastem często odwiedzanym przez turystów, dlatego do dyspozycji jest tu szeroka gama obiektów noclegowych. Są to między innymi hotele, hostele, wille, apartamenty czy pensjonaty w Sandomierzu dostępne w różnych przedziałach cenowych. Koszty noclegów rozpoczynają się już poniżej 50 złotych na dobę dla jednego gościa.

Atrakcyjne połączenie przystępnych cen oraz komfortu wypoczynku mogą zaoferować pensjonaty w Sandomierzu, które zlokalizowane są zarówno blisko centrum, jak i na obrzeżach, w otoczeniu kojącej przyrody.

Warto także wskazać, że wiele pensjonatów w Sandomierzu oferuje dodatkowe udogodnienia, na przykład wyżywienie, atrakcje dla dzieci, a nawet baseny, dzięki czemu dobór komfortowego miejsca do noclegu nie powinien być trudny.