/Kursy spadochronowe AFF

Kursy spadochronowe AFF

Skoki ze spadochronem dostarczają dużą dawkę adrenaliny i niesamowitych wrażeń. Z góry widzi się znacznie więcej, wysokość daje poczucie wolności i niezależności. Aby doświadczyć tych wszystkich wrażeń, wystarczy ukończyć kurs spadochronowy AFF.

Kursy spadochronowe AFF

Metoda AFF ( Accelerated Free-Fall) to obecnie powszechnie stosowana metoda nauki skakania ze spadochronem. W zasadzie całkowicie wyparła metodę klasyczną z użyciem liny desantowej. Kurs spadochronowy AFF pozwolił na znaczne skrócenie czasu szkolenia przy jednoczesnym zachowaniu jakości i bezpieczeństwa. W czym tkwi tajemnica?

W metodzie klasycznej skoki zaczynają się od wysokości 800 m, która stopniowo jest zwiększana. Do osiągnięcia pułapu 4000 m kursant musi oddać kilkadziesiąt skoków. Szkolenie metodą AFF od razu rozpoczyna się od wysokości 4000 m, dzięki temu wystarczy kilka skoków, by opanować ich technikę. Kurs spadochronowy AFF daje możliwość dalszego szkolenia aż do zdobycia licencji skoczka samodzielnego.

Program kursu AFF

Każdy kurs spadochronowy AFF składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna zajmuje od 6 do 8 godzin, część praktyczna to oddanie 7 do 10 skoków ze spadochronem.

Część teoretyczna ilustrowana jest pokazem multimedialnym, co znacznie ułatwia zapoznanie się z odpowiednimi pozycjami podczas różnych faz skoku. Podczas wykładów omawiane są także zasady bezpieczeństwa oraz postępowanie w sytuacjach awaryjnych. Na koniec kursanci ćwiczą zakładanie uprzęży oraz otwieranie spadochronu.

Część praktyczna polega na oddaniu kilku skoków ze spadochronu z wysokości 4000 m. Podczas dwóch pierwszych skoków kursantowi towarzyszy dwóch doświadczonych kursantów. Kolejne skoki oddawane są z asekuracją jednego instruktora. Bezpieczeństwo skoczka jest cały czas kontrolowane, zawsze poza głównym spadochronem posiada on automatyczny spadochron awaryjnym.

Najpiękniejszą częścią skoku ze spadochronem jest jego pierwsza faza wolnego spadania. Przez pierwsze 60 sekund skoczek opada z prędkością 200 km/h bez otwartego spadochronu. To właśnie wtedy można poczuć się wolnym jak ptak. Dalsza część skoku to kolejne 6 minut z otwartym spadochronem.

Ukończenie kursu AFF to wstęp do dalszego szkolenia, trzeba oddać 50 skoków pod nadzorem instruktora, by uzyskać kwalifikacje do całkowicie samodzielnych skoków ze spadochronem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.