/Jak zacząć przygodę ze skokami ze spadochronem?

Jak zacząć przygodę ze skokami ze spadochronem?

W dzisiejszych czasach skakać ze spadochronem może niemal każdy. Na początek skoczyć można w tandemie. Jest to skok wykonywany wraz z instruktorem. Jeśli po takim skoku ktoś zechce kontynuować przygodę ze skakaniem to ukończyć może specjalny kurs spadochronowy AFF. Uprawnia on do samodzielnych skoków ze spadochronem.

Na początek skok tandemowy

Przygodę ze skokami spadochronowymi rozpocząć należy od skoków tandemowych. Realizowane są one wraz z instruktorem. Skoczek i instruktor spięci są razem uprzężą. Co ważne, aby skoczyć w tandemie, nie trzeba spełniać żadnych wygórowanych kryteriów. Z takiej możliwości skorzystać może każdy.

Skoki tandemowe odbywają się na wysokości 3000 metrów lub 4000 metrów. W pierwszym przypadku liczyć można na ok. 30 sekund swobodnego spadania. W drugim przypadku skok trwać będzie ok. minutę bez otwarcia spadochronu.

Możliwość samodzielnego skakania

Skok tandemowy to dla wielu osób dopiero początek przygody ze spadochroniarstwem i zaczynają one starania o możliwość skakania samodzielnie. Aby było to możliwe, ukończyć należy specjalny kurs spadochronowy AFF. Szkolenie składa się z dwóch części. Mowa tu o części teoretycznej oraz części praktycznej. W trakcie części teoretycznej uczestnicy kursu zapoznają się z takimi zagadnieniami jak budowa i eksploatacja spadochronów, teoria i technika skakania, sterowanie spadochronem oraz technika lądowania. W części teoretycznej podejmowanie są także zagadnienia dotyczące zasad bezpieczeństwa i radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych.

Część praktyczna zaczyna się od ćwiczeń na uprzęży. Następnie przechodzi się do wykonywania skoków z instruktorem. Na koniec kursant wykonuje skoki samodzielnie. Każdy taki skok jest nagrywany i dokładnie analizowany wraz z instruktorem. Kurs spadochronowy AFF kończy się egzaminem. Jego pozytywne zaliczenie uprawnia do samodzielnych skoków spadochronowych.

Gdzie zapisać się na szkolenie AFF?

Kursy spadochronowe AFF organizowane są przez szkoły spadochronowe, które posiadają uprawnienia do organizacji tego typu kursów. Takie szkoły bez problemu znaleźć można w sieci.

Czy warto? To z pewnością wspaniała okazja dla wszystkich, którzy uwielbiają aktywnie spędzać czas. Podkreślić trzeba, że ukończenie kursu AFF uprawiania nie tylko do samodzielnych skoków, ale i do podjęcia pracy w zawodzie spadochroniarza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.