/Co warto wiedzieć o skokach tandemowych?

Co warto wiedzieć o skokach tandemowych?

Jeśli nie posiada się potwierdzonych umiejętności, które pozwalają na samodzielne oddawanie skoków ze spadochronem zawsze można zdecydować się na skoki tandemowe. Przy takich skokach za pilotowanie sprzętu odpowiada instruktor, z którym obydwa się skok.

Co daje skok tandemowy?

Jeśli chce się przeżyć wyjątkową przygodę skoki tandemowe są doskonałym pomysłem. Przy takim skoku nie potrzeba posiadać zdanego egzaminu ani zrealizowanego kursu na skoczka spadochronowego. Natomiast kontrola ze strony instruktora pozwala na sterowanie spadochronem na niższych wysokościach. Wykonanie skoku z instruktorem jest bezpieczne, więc mogą z niego korzystać zarówno osoby młode, dorosłe, a nawet dzieci. Oczywiście niezbędne jest przestrzeganie określonych zasad podczas takiego skoku. W tym względzie skoki tandemowe wymagają:
– wykorzystanie podczas skoku czasy zapasowej
– korzystania z automatu, który uruchomi spadochron w przypadku awarii
– wagi skoczka, która nie przekracza stu dwudziestu kilogramów.

Przeciwwskazania do takich skoków

Do skoków tandemowych oczywiście są pewne przeciwwskazania. Dotyczą one przede wszystkim osób cierpiących na padaczkę. Podobnie osoby z ciężkimi chorobami serca nie powinny decydować się na skoki tandemowe. Natomiast przeciwwskazaniem nie jest niepełnosprawność. Nawet osoby częściowo sparaliżowane mogą skorzystać z takiego skoku. Ograniczenia dotyczące skoków tandemowych dotyczą przede wszystkim osób, które mogą mieć problemu podczas lotu czy lądowania. Obejmuje to między innymi osoby mające problemy oddechowe, których problemy mogą się pogłębiać w locie.

Czemu warto skorzystać ze skoków w tandemie?

Wiele osób decyduje się na skoki tandemowe w celu sprawdzenia czy skakanie ze spadochronem sprawia im przyjemność. Bardzo często jest to pierwszy etap do podjęcia nauki skakania ze spadochronem. Oczywiście w takim przypadku niezbędne jest zdecydowanie się na zrealizowanie określonego kursu, który pozwala nabyć i potwierdzić konkretne umiejętności. Trzeba brać pod uwagę, że skoki tandemowe mogą być doskonałą rozrywką. W związku z tym, że skakać mogą nawet dzieci zdecydowanie się na takie skoki z instruktorem może być częścią rodzinnego wyjazdu. Wiele osób decyduje się na skorzystanie ze skoków spadochronowym z instruktorem choćby podczas wyjazdów wakacyjnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy