/Jakie szkolenie spadochronowe wybrać?

Jakie szkolenie spadochronowe wybrać?

Amatorzy skoków spadochronowych mogą wybrać jeden z dwóch rodzajów szkoleń. Różnią się one nie tylko ceną, ale przede wszystkim metodą szkolenia oraz nabytymi umiejętnościami.

Kurs spadochronowy Static Line

To najstarsza metoda szkolenia skoczków spadochronowych. Opracowana została przede wszystkim na potrzeby wojska. Jej celem jest wyćwiczenie celności lądowania. Skoki odbywają się z samolotu lecącego na wysokości ok. 1200 m. Skoczek połączony jest z samolotem liną, dopiero w ostatniej fazie spadania lina zostaje zwolniona.

Kurs przeznaczony jest głównie dla osób, które chcą zakosztować skoków spadochronowych, ale mają wiele obaw. Skok na linie zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa.

Kurs spadochronowy AFF

Jest znacznie droższy od kursu skoków na linie, ale dostępny jest dla wszystkich i dostarcza znacznie więcej wrażeń. AFF, czyli swobodne spadanie, to skok wykonywany z wysokości 4 000 m. Przebiega w dwóch fazach.

Pierwsza faza to swobodne spadanie bez otwartego spadochronu. Trwa ok. 60 sekund i dostarcza najwięcej wrażeń. Przez minutę można poczuć się naprawdę wolnym. To właśnie w tym czasie sportowi skoczkowie wykonują bardzo widowiskowe akrobacje powietrzne wzbudzające powszechny zachwyt.

Jak przebiega kurs AFF?

Kurs składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Można ukończyć go w jeden lub dwa weekendy.

Część teoretyczna dotyczy przede wszystkim zasad bezpieczeństwa podczas skoku. Kursant uczy się przyjmowania odpowiedniej pozycji, składania i otwierania spadochronu, postępowania w sytuacjach awaryjnych. Na zakończenie tej części przeprowadzany jest egzamin.

Część praktyczna to 8-10 oddanych skoków. Dwa pierwsze oddawane są w tandemie lub w asyście instruktora. Pozostałe skoki nadzoruje instruktor naziemny, który koryguje sylwetkę, udziela wskazówek. Ostatni skok jest równocześnie egzaminem.

Co po kursie AFF?

Ukończenie kursu AFF daje prawo do wykonywania skoków pod nadzorem instruktora naziemnego. Aby zostać samodzielnym skoczkiem spadochronowym potrzebne jest uzyskanie kwalifikacji. Można się o nie starać po oddaniu 50 skoków pod kontrolą instruktora naziemnego. Taka ilość skoków pozwala na wypracowanie reakcji całkowicie automatycznych, które zwiększają poziom bezpieczeństwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefa Silesia .